محل تبلیغات شما

 

هرنسیمی که بمن بوی خراسان آرد      چون دم عیسـی در کالبـدم جـان آرد

qrp.jpg

 

ابراهیم ادهم که عرب نژاد و از قبیله بنی‌عجل بودهو خانواده‌اش از کوفه به بلخ کوچیده و در آنجا مستقر شدند، به سال صد هجری در بلخ متولدشد.گرچه برخی مورخین آورده‌اند که هنگامی که پدر و مادرش به حج رفته بودند، ابراهیمدر مکه متولد گردید.به هر روی، وی در بلخ رشد و نمو یافت. در آن زمان، بلخ هنوز یکیاز مراکز علمی اسلامی بود. این شهر باستانی در دوره پیدایش تصوف شرق سهم مهمی را ایفاکرده، موطن و خاستگاه بسیاری از علما و عرفای اسلامی در نخستین سده‌های هجری بوده است.برتلس تصریح می‌کند که ابراهیم ادهم نخستین مکتب عرفانی رادرخراسان بنیاد نهاد؛اماسرنوشت چنان بودکه اوکامیابی تعلیمات خودرا درخراسان نبیند ولیشاگرد او شقیق بلخی توانست در بلخ پیروان او را که رفته رفته دایره آنها وسیع‌تر شدهبود، گردآورد.

 

گویند پدر ابراهیم، از پادشاهان خطه خراسان و از توانگرانآن سامان بوده است. ابراهیم جوانی جذاب، مودب، جستجوگر، باهوش و شیفته عدالت و کمکبه رنجدیدگان بود. پدر و مادرش سعی می‌کردند وسائل مورد نیاز و خوشبختی وی را تا آنجاکه ممکن است محتشمانه برایش فراهم آورند. اما او به آسانی تسلیم نمی‌شد. بدنبال کشفمجهول مطلق بود. در درون کالبد به ظاهر آرام و جذابش دو شخصیت متضاد از هم جلوه گریمی‌کرد. علاقه به تاج و تخت و خودداری از مواهب زندگی و رفتن به پناهگاهی مقدس فارغاز هیاهوها و زرق و برقهای دربار، ابراهیم می‌خواست حلقه‌های زنجیر اسارتی را که بهدست و پا و اندیشه‌هایش کشیده بودند، بگسلد و

 

دلیل بو و رنگ نامطبوع برخی مرغ ها چیست؟

آشنایی با عارف بزرگ ابراهیم ادهم (ره)

21 بازی که باید پاییز امسال تجربه کنی

ابراهیم ,بلخ ,  ,پدر ,بوده ,ادهم ,در بلخ ,ابراهیم ادهم ,پدر و ,و مادرش ,و از

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
کتابخانه عمومی سیدطاهر هاشمی، روانسر - تأسیس 1388 نقاشی آپارتمان در شمال تهران Peggy's site airbagreset عاشق باش زنده باش -یاس 961 میز پلاستیکی همراه سیار تحریر کودک بزرگسالان سالمندان لب تاپ مسافرتی 2020 wohnfadati Jimmy's info مهمون من باش خانه طراحان سام (مرکز تخصصی چاپ دیجیتال)