محل تبلیغات شما

شبهه:  الله چند روز برای نابودی قوم عاد نیاز دارد؟ یک روز (سوره ۵۴ آیه ۱۹) یا چندین روز (سوره ۴۱ آیه ۱۶، سوره ۶۹ آیات ۶-۷)

پاسخ :

با توجه به تفسیر آیات سوره قمر توسط آیت الله مکارم شیرازی:

نَحس» در اصل به معنى سرخى شدیدى است که گاه در افق ظاهر مى شود، همچون، شعله آتش بى دودى که عرب آن را نحاس» مى گوید، سپس این واژه به هر چیز شوم در مقابل سعد» اطلاق شده است (دقت کنید).

مُسْتَمِر» صفتى است براى یوم» یا نحس»، در صورت اول مفهومش این است که: حوادث آن روز همچنان استمرار یافت، و چنان که در آیه ۷ در سوره حاقه» آمده است: هفت شب و هشت روز این عذاب الهى به طور مداوم بر آنها مسلط بود، تا همگى را در هم کوبید، و کسى را زنده نگذاشت».

و در صورت دوم، معنایش این است که: نحوست این روز ادامه یافت تا همگى را هلاک کرد.

بعضى نیز نحس» را به معنى پر گرد و غبار» تفسیر کرده اند، چرا که این تندباد به قدرى غبارآلود بود که یکدیگر را نمى دیدند، وقتى از دور نمایان گشت آنها تصور کردند ابر پر بارانى به سوى آنها مى آید! اما به زودى فهمیدند تندبادى است، مأمور عذاب و هلاک آنها، چنان که در آیه ۲۴ سوره احقاف» آمده است: فَلَمّا رَأَوْهُ عارِضاً مُسْتَقْبِلَ أَوْدِیَتِهِمْ قالُوا هذا عارِضٌ مُمْطِرُنا بَلْ هُوَ مَا اسْتَعْجَلْتُمْ بِهِ رِیحٌ فِیها عَذابٌ أَلِیمٌ».

این دو تفسیر با هم منافاتى ندارد، و ممکن است هر دو در معنى آیه جمع باشد.


در ادامه بخوانید

دلیل بو و رنگ نامطبوع برخی مرغ ها چیست؟

آشنایی با عارف بزرگ ابراهیم ادهم (ره)

21 بازی که باید پاییز امسال تجربه کنی

روز ,سوره ,آیه ,مى ,معنى ,تفسیر ,را در ,قوم عاد ,است که ,چند روز ,روز سوره

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
صوفیا sighgregalral sponwestmurho مشاوره تحصیلی(تیزهوشان،نمونه) دانلود مداحی ( ذاکرین 72 ) مرجع آموزشی کشور یین یانگ ؛ مرجع دانلود اپلیکشن و بازی اندروید chiarerewo Aurora bangpantitua